تبلیغات
دانشگاه علوم وفنون مازندران مهندسی صنایع - عوامل موثر در مدیریت منابع انسانی
 
دانشگاه علوم وفنون مازندران مهندسی صنایع
موفقیت یعنى سازگارى با حوادث روزگار
                                                        
درباره وبلاگ

مدیریت وب سایت:
مهندس محمد جواد مهدوی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه (با استفاده از
نرم افزارهای primavera&Microsoft Project)
کارشناس مدیریت ریسک پروژه (با استفاده از نرم افزار permaster)
کارشناسی:مهندسی صنایع – برنامه ریزی و تحلیل سیستمها
دانشگاه علوم و فنون مازندران
کارشناسی ارشد: مهندسی صنایع - صنایع
دانشگاه آزاد قزوین
----------------------------------------------------
Engineer Mohammad Javad Mahdavi
Expert:Project Planning & Control
(Oil & Gas & Construction Projects)
Email : Mohammadjavad.mahdavi@yahoo.com
Web Site : http://mjm0123.mihanblog.com
مدیر وبلاگ : محمد جواد مهدوی
نظرسنجی
نمره شما به وبلاگ من چند میتونه باشه؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکی از کلیدترین موضوعات برای کسب مزیت رقابتی در محیط جهانی، مدیریت صحیح و مدبرانه منابع انسانی است.
 
به گزارش سرویس سیاسی برنا، محیط رقابتی کسب و کار به سرعت در حال جهانی شدن است. هر روز شرکت های بیشتری از طریق صادرات تولیدات خود و ساخت کارخانه در سایر کشورها و تشکیل مشارکت و همکاری با شرکت های خارجی، وارد بازارهای بین المللی می شوند.

23 سازمان از بزرگترین سازمان های جهانی، مدیران دفاتر مرکزی خارج از ایالات متحده هستند. از بین 100 سازمان بزرگ جهان، دفاتر مرکزی 59 تای آنها در ایالات متحده واقع شده است، در حالی که 38 سازمان دفاتر مرکزی شان در اروپا واقع است.

اکنون 11 بانک از 50 بانک بزرگ جهان در ژاپن واقع شده اند، در حالی که فقط 6 بانک بزرگ در ایالات متحده، فعالیت می کنند. در یک نظرخواهی که از 12000 مدیر 25 کشور مختلف انجام گرفت، چگونگی گسترش شرکت ها و بین المللی شدن آنها، مورد بررسی قرار گرفت. 26 درصد از مدیران آمریکایی نظرخواهی شده معتقد بودند که شرکت های آنها، به تازگی وارد بازارهای بین المللی شده است.

مدیران شرکت های بزرگ نیز ابراز داشتند که طی همین دوسال اخیر وارد بازارهای بین المللی شده اند. در حال حاضر صادرات، 11 درصد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را تشکیل می دهد. از سال 1987 به بعد، این میزان صادرات هرساله 12 درصد رشد داشته است. در واقع اکثر سازمان ها، اکنون در اقتصاد جهانی فعالیت می کنند.

همانگونه کــــه کسب و کارهای ایالات متحده در حال ورود به بازارهای خارجی هستند، در همان زمان، شرکت های خارجی نیز در حال ورود و نفوذ به بازار ایالات متحده هستند.
اما دلایل روی آوردن شرکت ها به بازارهای جهانی کدام است؟ شرکت ها در تلاش برای کسب مزیت رقابتی هستند که می تواند به روش های مختلف از طریق بازارهای بین المللی کسب گردد.

اولاً این کشورها دارای مشتریان بالقوه عمده ای هستند. برای شرکت هایی که پایین تر از ظرفیت خود فعالیت می کنند این کشورها مـی توانند وسیلـه ای برای افزایش فروش و سود آنها باشند.
ثانیاً این شرکت ها می توانند از نیروی کار ارزان موجود در این کشورها سود ببرند. استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت، طولانی کردن عمر محصولات و... سایر دلایلی هستند که شرکت ها برای نیل به آنها، اقدام به ورود به بازارهای جهانی می کنند.

براساس نظرخواهی انجام شده از 3000 مدیر صفی و مدیر منابع انسانی از 12 کشور مختلف، رقابت بین المللی، مهمترین عامل تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی است. در این نظرخواهی، جهانی شدن ساختارهای کسب و کار و جهانی شدن اقتصاد به ترتیب در مقام های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

بااین حال، اتخاذ تصمیم در مورد اینکه چه موقع وارد بازارهای بین المللی شویم و چه موقع اقدام به ساخت کارخانه و سایر تسهیلات در کشوری دیگر کنیم بسیار مشکل بوده و منابع انسانی را با مشکلات بسیاری مواجه می سازد.

عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی

شـــرکت هایی که گام به بازارهای جهانی می نهند، باید با این واقعیت آشنا شوند که این بازارها دارای ویژگی هایی مشابه بازارهای داخلی کشورشان نیستند. کشورها از ابعاد مختلف با یکدیگر فرق دارند و این امر بر میزان جذابیت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هر کشور، تاثیر می گذارد. این تفاوت ها تعیین کننده میزان کارآیی اقتصادی انجام فعالیتی بازرگانی در کشوری خارجی بوده و بر روی مدیریت منابع انسانی درگیر در این فعالیت تاثیری غیرقابل انکار می گذارند. محققـان مدیریت بین الملل، برخی از عوامل تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی در بازارهای جهانی را شناسایی کرده اند.

ما در اینجا بر چهار عامل توجه و تمـرکز می کنیم. این چهارعامل عبارتند از: فرهنگ، سرمایه انسانی، سیستم قانونی - سیاسی و سیستم اقتصادی.

1 - فرهنگ: یکی از مهمترین عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی در سطح بین المللی، فرهنگ کشوری است که شرکتی پای به آن مــی گذارد. فرهنگ، عبارتسـت از مجمـوعــه ای از مفروضات، که اعضای یک جامعه در آنها مشترک اند، این مفروضات، شکل دهنده عقایدی درباره جهان، چگونگی کارکرد آن و آرمانهایی ارزشمند هستند.

فرهنگ به دو دلیل برای مدیریت منابع انسانی، مهم است. اولاً، فرهنگ غالباً تعیین کننده سه عامل دیگر تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی در بازارهای جهانی است. فرهنگ تاثیربسزایی بر قوانین و سرمایه انسانی یک کشور تاثیــر می گذارد. زیرا اگر فرهنگ، آموزش و تحصیلات در کشوری ارزش محسوب شده و بدان توجه شود، در این صورت، افراد جامعه سعی خواهند کرد تا سرمایه انسانی خود را تقویت کنند.

نکته آخر اینکه، فرهنگ و اقتصاد، دارای رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر هستند. بااین حال، مهمترین دلیل اهمیت فرهنگ برای مدیریت منابع انسانی این است که فرهنگ غالباً اثربخشی اقدامات و فعالیت های مختلف مدیریت منابع انسانی را تعیین می کنند.

فعالیت ها و اقداماتی که در ایالات متحده، کارآمد و موثر واقع می شوند، ممکن است در فرهنگی با عقاید و ارزش های متفاوت، موثر و کارآمد نباشند. به عنوان مثال، شرکت های آمریکایی بر ارزیابی عملکرد فردی افراد، بسیار تاکید کرده و در این شرکت ها، پاداش ها براساس عملکرد فردی، اعـطا مـــــی گردند، در حالی که در شرکت های ژاپنی از افراد انتظار می رود که در فعالیت های گروهی شرکت کرده و ارزیابی عملکرد و اعطای پاداش گروه صورت می گیرد.

لذا، ارزیابی فردی و اعطای پاداش ها به عملکرد فرد، چندان در شرکت های ژاپنی کارآمد و موثر نبوده و در دنیای واقعی نیز در سازمان های ژاپنی بسیار کم از این روش ها استفاده می شود.

ویژگی های فرهنگی برنحوه رفتار مدیران با زیردستان و نحوه انتخاب فعالیت های مناسب مدیریت منابع انسانی، تاثیر می گذارند. فرهنگ ها می توانند بر سیستم های جبران خدمات نیز تاثیر بگذارند. اغلب در فرهنگ های فردگرا (مانند ایالات متحده) تفاوت بسیار فاحش و آشکاری بین بالاترین و پایین ترین میزان دریافتی افراد در سازمان وجود دارد، به طوری که گاهی میزان بالاترین دریافتی، 200 برابر پایین ترین دریافتی است.

از سوی دیگر، فرهنگ های جمع گرا، دارای ساختارهای پرداختی پهن تری هستند، به گونه ای که میزان بالاترین دریافتی، حداکثر به 20 برابر پاییـــــن ترین دریافتی می رسد.
تفاوت های فرهنگی، بر فرآیندهای ارتباطی و هماهنگی سازمان ها نیز تاثیر می گذارند.

فرهنگ های جمع گرا، نسبت به فرهنگ های فردگرا، به تصمیم گیری گروهی و اقدامات مدیریت مشارکتی بیشتر بها و ارزش می دهند. به طور کلی در بین چهارعامل یادشده فرهنگ دارای بیشترین تاثیر بر مدیریت منابع انسانی در عرصه جهانی است.

2 - سرمایه انسانی: میزان توانایی یک شرکت در شناسایی و حفظ نیروی کاری واجد شرایط و ذی صلاح، یکی از عوامل مورد توجه در اتخاذ تصمیم به منظور قدم نهادن به بازارهای جهانی است. لذا کیفیت سرمایه انسانی یک کشور، موضوعی مهم در مدیریت منابع انسانی است. سرمایه انسـانی به توانـائی ها و قابلیت هـای سازنده و کارآمد افراد، اشاره دارد که این توانائی ها و قابلیت ها شامل دانش، مهارت ها و تجربه می شود که دارای ارزش اقتصادی هستند. کشورها دارای سطوح مختلفی در سرمایه انسانی اند. به عنوان مثال، ایالات متحده در حال حاضر از کمبود سرمایه انسانـــی، رنج می برد، زیرا مشاغل ایجاد شده نیازمند مهارت هایی هستند که تازه واردین به بازار عموماً این مهارتها را ندارند.

در آلمان غربی سابق، سرمایه انسانی بازاری در قالب مهارت و دانش فنی وجود داشت زیرا این کشور سرمایه گذاری گسترده ای روی سیستم آموزشی خود کرده بود. بااین حال، در مدارس بازرگانی آلمان غربی، مدیریت تدریس نمی شد، لذا در این کشور برای مشاغل مدیریتی، کمبود سرمایه انسانی وجود داشت.

در واکنش به این امر شرکت های فعال در آلمان غربی به سمت تولید آن دسته از کالاها و خدمات تغییر جهت دادند که نیازمند کارگران دارای مهارت های بالا بودند.

این امر به کاهش سرمایه انسانی برای مشاغل نیازمند مهارت های بالا منجر گردید، لذا نرخ بیکاری همچنان بالا باقی ماند، زیرا افراد موجود دارای مهارت های پایینی بودند و قادر نبودند از عهده انجام مشاغل نیازمند مهارت های بالا برآیند.

متغیرهای چندی در تعیین سرمایه انسانی یک کشور دخیلند. مهمترین عامل، فرصت های تحصیلی و آموزشی مهیا برای نیروی کار است. به عنوان مثال، در هلند، دولت اقدام به ارائه آموزش رایگان به تمام دانش آموزان کرده است، به طوری که کلیه دانش آموزان می توانند بدون پرداخت وجهی، کلیه مراحل آموزشی را پشت سر بگذارند.

در شوروی سابق نیز، آموزش رایگان برای شهروندان فراهم شده بود، به طوری که این امر، علی رغم وجود ساختارهای ضعیف اقتصادی ناشی از سیستم اقتصادی سوسیالیستی، به تشکیل سرمایه انسانی عظیمی در این کشور منجـر شده بود.

در مقابل، کشورهای جهان سوم نظیر نیکاراگوئـه و هائیتـی به دلیل سرمایـــــه گذاری ضعیف روی آموزش، دارای سرمایه انسانی ضعیف هستند.

میزان و کیفیت سرمایه انسانی یک کشور، بر تصمیم یک شرکت مبنی بر ورود به آن کشور، تاثیر جدی می گذارد. کشورهای دارای سرمایه انسانی پایین، موجب جذب تسهیلاتی می شوند که نیازمند سطوح دستمزد و مهارتی پایین هستند. این امر، یکی از دلایلی است که چرا شرکت های آمریکایی اخیراً اقدام به انتقال فعالیت های تولیدی دارای دستمزدهای بالا و نیازمند مهارت پایین خود به مکزیک کرده اند.

کشورهای دارای سرمایه انسانی بالا، مکان هایی جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی هستند؛ سرمایه گذاری هایی که مشاغلی ایجاد کنند که نیازمند مهارت هایی بالا هستند.

3 - سیستم قانونی - سیاسی: قوانین و مقررات وضع شده از سوی سیستم قانونگذاری یک کشور می تواند شدیداً بر مدیریت منابع انسانی تاثیر بگذارد. سیستم سیاسی - قانونی، غالباً الزاماتی را بر اقدامات خاص مدیریت منابع انسانی نظیر آموزش، جبران خدمات، استخدام و اخراج هـا وارد می سـازد. در سطحی گستـرده تر، قانونگذاری پیامد و نتیجه فرهنگی است که در آن وجود دارد. لذا قوانین جاری در یک کشور خاص، غالباً انعکاسی از هنجارهای اجتماعی موجود درباره آن چیزی است که رفتار مشروع و قانونی را شکل می دهد.

4 - سیستم اقتصادی: سیستم اقتصادی یک کشور به طرق مختلف بر مدیریت منابع انسانی تاثیر می گذارد. همانگونه که قبلاً یادآوری گردید، فرهنگ یک کشور دارای ارتباط نزدیکی با سیستم اقتصادی آن کشور است و این دو سیستم، انگیزه های لازم برای توسعه سرمایـه انسانی را فراهم می سـازند. در سیستـم های اقتصادی سوسیالیست، به دلیل رایگان بودن سیستم آموزشی، فرصتهای فراوانی برای توسعه سرمایه انسانی وجود دارد.

بااین حال، در این سیستم ها، به دلیل آنکه پاداشهای مادی و پولی برای افزایش سرمایه انسانی، اعطا نمی گردد، انگیـزه اقتصادی کمـی برای توسعـه سرمایه انسـانی باقی می مانـد. بـــه علاوه، در کشورهای شوروی سابق، معمولاً سرمایه گذاری فرد روی سرمایه انسانی، همیشه به ارتقا و ترفیع منجر نمی شد، بلکه این سرمایه گذاری در حزب سوسیالیست بود که به پیشرفت شغلی منجر می گردید.

در سیستم های سرمایه گذاری عکس این حالت وجود دارد. در این سیستم ها، بدون انجام هزینه های بیشتر، فرصت ناچیزی برای توسعه سرمایه انسانی باقی می ماند. با این حال، آن دسته از افرادی که در تقویت سرمایه انسانی خویش، سرمایه گذاری کنند خصوصاً از طریق آموزش، از شانس بیشتری برای کسب پاداشهای مادی برخوردار خواهند شد.

نتیجه این امر، انگیزه برای انجام یک چنین سرمایه گذاریهایی افزایش می یابد. در ایالات متحده حقوقهای افراد، غالباً منعکس کننده تفاوتهای موجود در سرمایه انسانی آنهاست، بگونه ای که کارکنان دارای مهارت بالاتر، حقوقهای بیشتری نسبت به کارکنان کم مهارت دریافت می دارند. در واقـع، پژوهشها نشـان می دهد که به ازای هرسال تحصیل در دانشگاه، میزان حقوق فرد بین 10 تا 16 درصد افزایش می یابد.

میزان سلامت و بهداشت سیستم نیز تاثیر مهم بر مدیریت منابع انسانی به جای می گذارد. آن دسته از کشورهای در حال توسعه که دارای سطح بالایی از بهداشت و سلامت هستند، نسبت به سایر کشورهای در حال توسعه، هزینـه های نیروی کار بالاتر است. همچنین سیستم اقتصادی از طریق میزان مالیاتهایی که بر حقوق و دستمزد افراد وضع می کند، تاثیر مستقیم بر مدیریت منابع انسانی می گذارد.

در سیستم های سوسیالیست، هدف توزیع ثروت است، لذا از افراد دارای وضع اقتصادی بهتر، درصد بالاتری مالیات بردرآمد، اخذ می کنند. اما سیستم هـــای سرمایه داری به افراد اجازه می دهند که سهم بیشتری از درآمدهای خود را در اختیار داشته باشند و بدین ترتیب در افراد ایجاد انگیزه می کنند.

به طور خلاصه، کشورها از لحاظ فرهنــگ، سرمایه انسانی، سیستـم قانونگذاری و سیستـم های اقتصادی با یکدیگر فرق دارند. این تفاوتها، تاثیر مستقیم بر نوع سیستم مدیریت منابع انسانی مورد استفاده در این کشورها خواهد گذاشت.نوع مطلب : مهندسی صنایع، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:12 ب.ظ

Thanks a lot! Good information.
levitra 20 mg levitra vardenafil 20mg levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra online vardenafil levitra 10 mg prezzo levitra without a doctor prescription buy levitra levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 12:40 ب.ظ

You've made the point.
cialis official site fast cialis online cialis with 2 days delivery how to buy cialis online usa order cialis from india cialis et insomni cialis online holland achat cialis en europe we recommend cialis best buy generic cialis pro
یکشنبه 8 مهر 1397 07:51 ق.ظ

Lovely posts, Thanks a lot!
generic cialis soft gels cialis 5 mg buy order generic cialis online prices on cialis 10 mg venta de cialis canada only here cialis pills cialis e hiv cialis qualitat effetti del cialis cialis rckenschmerzen
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:38 ب.ظ

Incredible quite a lot of wonderful info!
tarif cialis france cialis super kamagra low dose cialis blood pressure cialis canadian drugs tadalafil opinioni cialis generico order a sample of cialis does cialis cause gout american pharmacy cialis sublingual cialis online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 09:06 ق.ظ

Wonderful tips. Cheers!
cialis 5 mg achat cialis en itali cialis patent expiration generic cialis tadalafil 200 cialis coupon prices on cialis 10 mg cialis 20mg cialis para que sirve generic cialis soft gels we like it cialis price
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:59 ق.ظ

With thanks! I enjoy it.
viagra buy no prescription best place to buy viagra online cheap generic viagra online pharmacy order viagra online cheap buy legal viagra viagra tablets online order viagra online without a prescription buy viagra uk next day delivery order viagra online uk generic sildenafil citrate
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:09 ب.ظ

Cheers! Numerous advice.

opinioni cialis generico only best offers cialis use cialis australian price viagra cialis levitra cialis farmacias guadalajara cialis 05 bulk cialis click now cialis from canada cialis lilly tadalafi cialis online
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:03 ب.ظ

Amazing stuff. Appreciate it!
we like it safe cheap cialis weblink price cialis cialis for daily use cialis purchasing cialis daily dose generic cialis daily dose generic cialis professional yohimbe cialis generico lilly how do cialis pills work online cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:43 ق.ظ

Nicely put, Regards.
sildenafil online pharmacy generic viagra buy online cheap viagra online usa generic viagra cheap sildenafil price uk generic viagra purchase buy viagra professional how to buy viagra safely online do you need a prescription to buy viagra online viagra uk
دوشنبه 22 مرداد 1397 07:28 ب.ظ

Useful advice. Thanks.
cialis online precios cialis peru cialis online napol cipla cialis online cialis tablets australia dose size of cialis link for you cialis price calis cialis canada on line cialis for sale in europa
دوشنبه 7 خرداد 1397 06:23 ق.ظ

Thanks a lot! Very good stuff!
cialis wir preise we recommend cialis info purchasing cialis on the internet how does cialis work import cialis canadian discount cialis cialis daily new zealand achat cialis en itali price cialis wal mart pharmacy cialis generisches kanada
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 07:03 ق.ظ

Kudos. I enjoy it!
cialis lowest price tadalafilo cialis 20 mg cut in half cialis alternative cialis 50 mg soft tab cialis generico postepay cialis online cialis rezeptfrei sterreich precios cialis peru enter site very cheap cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:35 ب.ظ

Very good facts. Appreciate it!
we recommend cialis best buy canadian cialis only here cialis pills cialis 30 day trial coupon cialis sicuro in linea we like it safe cheap cialis cialis rezeptfrei prescription doctor cialis cialis generico lilly generic low dose cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 11:06 ق.ظ

Amazing write ups. With thanks.
usa viagra online buy cheap viagra online uk where can i buy generic viagra where to buy viagra online without prescription buy viagra prescription viagra online no prescriptions buy generic viagra online uk viagra buy viagra pharmacy viagra natural viagra where to buy viagra online safely
دوشنبه 28 اسفند 1396 07:01 ق.ظ

Position nicely utilized!.
only best offers cialis use generic low dose cialis cialis 30 day trial coupon cialis cipla best buy cialis reviews cialis generique cialis official site non 5 mg cialis generici discount cialis sublingual cialis online
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:54 ق.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 04:48 ق.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this site daily, if so after that you will definitely get good knowledge.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر