تبلیغات
دانشگاه علوم وفنون مازندران مهندسی صنایع - عوامل موثر در مدیریت منابع انسانی
 
دانشگاه علوم وفنون مازندران مهندسی صنایع
موفقیت یعنى سازگارى با حوادث روزگار
                                                        
درباره وبلاگ

مدیریت وب سایت:
مهندس محمد جواد مهدوی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه (با استفاده از
نرم افزارهای primavera&Microsoft Project)
کارشناس مدیریت ریسک پروژه (با استفاده از نرم افزار permaster)
کارشناسی:مهندسی صنایع – برنامه ریزی و تحلیل سیستمها
دانشگاه علوم و فنون مازندران
کارشناسی ارشد: مهندسی صنایع - صنایع
دانشگاه آزاد قزوین
----------------------------------------------------
Engineer Mohammad Javad Mahdavi
Expert:Project Planning & Control
(Oil & Gas & Construction Projects)
Email : Mohammadjavad.mahdavi@yahoo.com
Web Site : http://mjm0123.mihanblog.com
مدیر وبلاگ : محمد جواد مهدوی
نظرسنجی
شما آینده کاری کدام یک از رشته های زیر را در رشته ریاضی فیزیک بهتر میدانید؟(در صورتی که رشته ی دیگری را مد نظر دارید گزینه سایر رشته ها را انتخاب کنید یا به ما اعلام نظر کنید تا در لیست نظر سنجی قرار دهیم.)آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکی از کلیدترین موضوعات برای کسب مزیت رقابتی در محیط جهانی، مدیریت صحیح و مدبرانه منابع انسانی است.
 
به گزارش سرویس سیاسی برنا، محیط رقابتی کسب و کار به سرعت در حال جهانی شدن است. هر روز شرکت های بیشتری از طریق صادرات تولیدات خود و ساخت کارخانه در سایر کشورها و تشکیل مشارکت و همکاری با شرکت های خارجی، وارد بازارهای بین المللی می شوند.

23 سازمان از بزرگترین سازمان های جهانی، مدیران دفاتر مرکزی خارج از ایالات متحده هستند. از بین 100 سازمان بزرگ جهان، دفاتر مرکزی 59 تای آنها در ایالات متحده واقع شده است، در حالی که 38 سازمان دفاتر مرکزی شان در اروپا واقع است.

اکنون 11 بانک از 50 بانک بزرگ جهان در ژاپن واقع شده اند، در حالی که فقط 6 بانک بزرگ در ایالات متحده، فعالیت می کنند. در یک نظرخواهی که از 12000 مدیر 25 کشور مختلف انجام گرفت، چگونگی گسترش شرکت ها و بین المللی شدن آنها، مورد بررسی قرار گرفت. 26 درصد از مدیران آمریکایی نظرخواهی شده معتقد بودند که شرکت های آنها، به تازگی وارد بازارهای بین المللی شده است.

مدیران شرکت های بزرگ نیز ابراز داشتند که طی همین دوسال اخیر وارد بازارهای بین المللی شده اند. در حال حاضر صادرات، 11 درصد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را تشکیل می دهد. از سال 1987 به بعد، این میزان صادرات هرساله 12 درصد رشد داشته است. در واقع اکثر سازمان ها، اکنون در اقتصاد جهانی فعالیت می کنند.

همانگونه کــــه کسب و کارهای ایالات متحده در حال ورود به بازارهای خارجی هستند، در همان زمان، شرکت های خارجی نیز در حال ورود و نفوذ به بازار ایالات متحده هستند.
اما دلایل روی آوردن شرکت ها به بازارهای جهانی کدام است؟ شرکت ها در تلاش برای کسب مزیت رقابتی هستند که می تواند به روش های مختلف از طریق بازارهای بین المللی کسب گردد.

اولاً این کشورها دارای مشتریان بالقوه عمده ای هستند. برای شرکت هایی که پایین تر از ظرفیت خود فعالیت می کنند این کشورها مـی توانند وسیلـه ای برای افزایش فروش و سود آنها باشند.
ثانیاً این شرکت ها می توانند از نیروی کار ارزان موجود در این کشورها سود ببرند. استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت، طولانی کردن عمر محصولات و... سایر دلایلی هستند که شرکت ها برای نیل به آنها، اقدام به ورود به بازارهای جهانی می کنند.

براساس نظرخواهی انجام شده از 3000 مدیر صفی و مدیر منابع انسانی از 12 کشور مختلف، رقابت بین المللی، مهمترین عامل تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی است. در این نظرخواهی، جهانی شدن ساختارهای کسب و کار و جهانی شدن اقتصاد به ترتیب در مقام های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

بااین حال، اتخاذ تصمیم در مورد اینکه چه موقع وارد بازارهای بین المللی شویم و چه موقع اقدام به ساخت کارخانه و سایر تسهیلات در کشوری دیگر کنیم بسیار مشکل بوده و منابع انسانی را با مشکلات بسیاری مواجه می سازد.

عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی

شـــرکت هایی که گام به بازارهای جهانی می نهند، باید با این واقعیت آشنا شوند که این بازارها دارای ویژگی هایی مشابه بازارهای داخلی کشورشان نیستند. کشورها از ابعاد مختلف با یکدیگر فرق دارند و این امر بر میزان جذابیت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هر کشور، تاثیر می گذارد. این تفاوت ها تعیین کننده میزان کارآیی اقتصادی انجام فعالیتی بازرگانی در کشوری خارجی بوده و بر روی مدیریت منابع انسانی درگیر در این فعالیت تاثیری غیرقابل انکار می گذارند. محققـان مدیریت بین الملل، برخی از عوامل تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی در بازارهای جهانی را شناسایی کرده اند.

ما در اینجا بر چهار عامل توجه و تمـرکز می کنیم. این چهارعامل عبارتند از: فرهنگ، سرمایه انسانی، سیستم قانونی - سیاسی و سیستم اقتصادی.

1 - فرهنگ: یکی از مهمترین عوامل موثر بر مدیریت منابع انسانی در سطح بین المللی، فرهنگ کشوری است که شرکتی پای به آن مــی گذارد. فرهنگ، عبارتسـت از مجمـوعــه ای از مفروضات، که اعضای یک جامعه در آنها مشترک اند، این مفروضات، شکل دهنده عقایدی درباره جهان، چگونگی کارکرد آن و آرمانهایی ارزشمند هستند.

فرهنگ به دو دلیل برای مدیریت منابع انسانی، مهم است. اولاً، فرهنگ غالباً تعیین کننده سه عامل دیگر تاثیرگذار بر مدیریت منابع انسانی در بازارهای جهانی است. فرهنگ تاثیربسزایی بر قوانین و سرمایه انسانی یک کشور تاثیــر می گذارد. زیرا اگر فرهنگ، آموزش و تحصیلات در کشوری ارزش محسوب شده و بدان توجه شود، در این صورت، افراد جامعه سعی خواهند کرد تا سرمایه انسانی خود را تقویت کنند.

نکته آخر اینکه، فرهنگ و اقتصاد، دارای رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر هستند. بااین حال، مهمترین دلیل اهمیت فرهنگ برای مدیریت منابع انسانی این است که فرهنگ غالباً اثربخشی اقدامات و فعالیت های مختلف مدیریت منابع انسانی را تعیین می کنند.

فعالیت ها و اقداماتی که در ایالات متحده، کارآمد و موثر واقع می شوند، ممکن است در فرهنگی با عقاید و ارزش های متفاوت، موثر و کارآمد نباشند. به عنوان مثال، شرکت های آمریکایی بر ارزیابی عملکرد فردی افراد، بسیار تاکید کرده و در این شرکت ها، پاداش ها براساس عملکرد فردی، اعـطا مـــــی گردند، در حالی که در شرکت های ژاپنی از افراد انتظار می رود که در فعالیت های گروهی شرکت کرده و ارزیابی عملکرد و اعطای پاداش گروه صورت می گیرد.

لذا، ارزیابی فردی و اعطای پاداش ها به عملکرد فرد، چندان در شرکت های ژاپنی کارآمد و موثر نبوده و در دنیای واقعی نیز در سازمان های ژاپنی بسیار کم از این روش ها استفاده می شود.

ویژگی های فرهنگی برنحوه رفتار مدیران با زیردستان و نحوه انتخاب فعالیت های مناسب مدیریت منابع انسانی، تاثیر می گذارند. فرهنگ ها می توانند بر سیستم های جبران خدمات نیز تاثیر بگذارند. اغلب در فرهنگ های فردگرا (مانند ایالات متحده) تفاوت بسیار فاحش و آشکاری بین بالاترین و پایین ترین میزان دریافتی افراد در سازمان وجود دارد، به طوری که گاهی میزان بالاترین دریافتی، 200 برابر پایین ترین دریافتی است.

از سوی دیگر، فرهنگ های جمع گرا، دارای ساختارهای پرداختی پهن تری هستند، به گونه ای که میزان بالاترین دریافتی، حداکثر به 20 برابر پاییـــــن ترین دریافتی می رسد.
تفاوت های فرهنگی، بر فرآیندهای ارتباطی و هماهنگی سازمان ها نیز تاثیر می گذارند.

فرهنگ های جمع گرا، نسبت به فرهنگ های فردگرا، به تصمیم گیری گروهی و اقدامات مدیریت مشارکتی بیشتر بها و ارزش می دهند. به طور کلی در بین چهارعامل یادشده فرهنگ دارای بیشترین تاثیر بر مدیریت منابع انسانی در عرصه جهانی است.

2 - سرمایه انسانی: میزان توانایی یک شرکت در شناسایی و حفظ نیروی کاری واجد شرایط و ذی صلاح، یکی از عوامل مورد توجه در اتخاذ تصمیم به منظور قدم نهادن به بازارهای جهانی است. لذا کیفیت سرمایه انسانی یک کشور، موضوعی مهم در مدیریت منابع انسانی است. سرمایه انسـانی به توانـائی ها و قابلیت هـای سازنده و کارآمد افراد، اشاره دارد که این توانائی ها و قابلیت ها شامل دانش، مهارت ها و تجربه می شود که دارای ارزش اقتصادی هستند. کشورها دارای سطوح مختلفی در سرمایه انسانی اند. به عنوان مثال، ایالات متحده در حال حاضر از کمبود سرمایه انسانـــی، رنج می برد، زیرا مشاغل ایجاد شده نیازمند مهارت هایی هستند که تازه واردین به بازار عموماً این مهارتها را ندارند.

در آلمان غربی سابق، سرمایه انسانی بازاری در قالب مهارت و دانش فنی وجود داشت زیرا این کشور سرمایه گذاری گسترده ای روی سیستم آموزشی خود کرده بود. بااین حال، در مدارس بازرگانی آلمان غربی، مدیریت تدریس نمی شد، لذا در این کشور برای مشاغل مدیریتی، کمبود سرمایه انسانی وجود داشت.

در واکنش به این امر شرکت های فعال در آلمان غربی به سمت تولید آن دسته از کالاها و خدمات تغییر جهت دادند که نیازمند کارگران دارای مهارت های بالا بودند.

این امر به کاهش سرمایه انسانی برای مشاغل نیازمند مهارت های بالا منجر گردید، لذا نرخ بیکاری همچنان بالا باقی ماند، زیرا افراد موجود دارای مهارت های پایینی بودند و قادر نبودند از عهده انجام مشاغل نیازمند مهارت های بالا برآیند.

متغیرهای چندی در تعیین سرمایه انسانی یک کشور دخیلند. مهمترین عامل، فرصت های تحصیلی و آموزشی مهیا برای نیروی کار است. به عنوان مثال، در هلند، دولت اقدام به ارائه آموزش رایگان به تمام دانش آموزان کرده است، به طوری که کلیه دانش آموزان می توانند بدون پرداخت وجهی، کلیه مراحل آموزشی را پشت سر بگذارند.

در شوروی سابق نیز، آموزش رایگان برای شهروندان فراهم شده بود، به طوری که این امر، علی رغم وجود ساختارهای ضعیف اقتصادی ناشی از سیستم اقتصادی سوسیالیستی، به تشکیل سرمایه انسانی عظیمی در این کشور منجـر شده بود.

در مقابل، کشورهای جهان سوم نظیر نیکاراگوئـه و هائیتـی به دلیل سرمایـــــه گذاری ضعیف روی آموزش، دارای سرمایه انسانی ضعیف هستند.

میزان و کیفیت سرمایه انسانی یک کشور، بر تصمیم یک شرکت مبنی بر ورود به آن کشور، تاثیر جدی می گذارد. کشورهای دارای سرمایه انسانی پایین، موجب جذب تسهیلاتی می شوند که نیازمند سطوح دستمزد و مهارتی پایین هستند. این امر، یکی از دلایلی است که چرا شرکت های آمریکایی اخیراً اقدام به انتقال فعالیت های تولیدی دارای دستمزدهای بالا و نیازمند مهارت پایین خود به مکزیک کرده اند.

کشورهای دارای سرمایه انسانی بالا، مکان هایی جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی هستند؛ سرمایه گذاری هایی که مشاغلی ایجاد کنند که نیازمند مهارت هایی بالا هستند.

3 - سیستم قانونی - سیاسی: قوانین و مقررات وضع شده از سوی سیستم قانونگذاری یک کشور می تواند شدیداً بر مدیریت منابع انسانی تاثیر بگذارد. سیستم سیاسی - قانونی، غالباً الزاماتی را بر اقدامات خاص مدیریت منابع انسانی نظیر آموزش، جبران خدمات، استخدام و اخراج هـا وارد می سـازد. در سطحی گستـرده تر، قانونگذاری پیامد و نتیجه فرهنگی است که در آن وجود دارد. لذا قوانین جاری در یک کشور خاص، غالباً انعکاسی از هنجارهای اجتماعی موجود درباره آن چیزی است که رفتار مشروع و قانونی را شکل می دهد.

4 - سیستم اقتصادی: سیستم اقتصادی یک کشور به طرق مختلف بر مدیریت منابع انسانی تاثیر می گذارد. همانگونه که قبلاً یادآوری گردید، فرهنگ یک کشور دارای ارتباط نزدیکی با سیستم اقتصادی آن کشور است و این دو سیستم، انگیزه های لازم برای توسعه سرمایـه انسانی را فراهم می سـازند. در سیستـم های اقتصادی سوسیالیست، به دلیل رایگان بودن سیستم آموزشی، فرصتهای فراوانی برای توسعه سرمایه انسانی وجود دارد.

بااین حال، در این سیستم ها، به دلیل آنکه پاداشهای مادی و پولی برای افزایش سرمایه انسانی، اعطا نمی گردد، انگیـزه اقتصادی کمـی برای توسعـه سرمایه انسـانی باقی می مانـد. بـــه علاوه، در کشورهای شوروی سابق، معمولاً سرمایه گذاری فرد روی سرمایه انسانی، همیشه به ارتقا و ترفیع منجر نمی شد، بلکه این سرمایه گذاری در حزب سوسیالیست بود که به پیشرفت شغلی منجر می گردید.

در سیستم های سرمایه گذاری عکس این حالت وجود دارد. در این سیستم ها، بدون انجام هزینه های بیشتر، فرصت ناچیزی برای توسعه سرمایه انسانی باقی می ماند. با این حال، آن دسته از افرادی که در تقویت سرمایه انسانی خویش، سرمایه گذاری کنند خصوصاً از طریق آموزش، از شانس بیشتری برای کسب پاداشهای مادی برخوردار خواهند شد.

نتیجه این امر، انگیزه برای انجام یک چنین سرمایه گذاریهایی افزایش می یابد. در ایالات متحده حقوقهای افراد، غالباً منعکس کننده تفاوتهای موجود در سرمایه انسانی آنهاست، بگونه ای که کارکنان دارای مهارت بالاتر، حقوقهای بیشتری نسبت به کارکنان کم مهارت دریافت می دارند. در واقـع، پژوهشها نشـان می دهد که به ازای هرسال تحصیل در دانشگاه، میزان حقوق فرد بین 10 تا 16 درصد افزایش می یابد.

میزان سلامت و بهداشت سیستم نیز تاثیر مهم بر مدیریت منابع انسانی به جای می گذارد. آن دسته از کشورهای در حال توسعه که دارای سطح بالایی از بهداشت و سلامت هستند، نسبت به سایر کشورهای در حال توسعه، هزینـه های نیروی کار بالاتر است. همچنین سیستم اقتصادی از طریق میزان مالیاتهایی که بر حقوق و دستمزد افراد وضع می کند، تاثیر مستقیم بر مدیریت منابع انسانی می گذارد.

در سیستم های سوسیالیست، هدف توزیع ثروت است، لذا از افراد دارای وضع اقتصادی بهتر، درصد بالاتری مالیات بردرآمد، اخذ می کنند. اما سیستم هـــای سرمایه داری به افراد اجازه می دهند که سهم بیشتری از درآمدهای خود را در اختیار داشته باشند و بدین ترتیب در افراد ایجاد انگیزه می کنند.

به طور خلاصه، کشورها از لحاظ فرهنــگ، سرمایه انسانی، سیستـم قانونگذاری و سیستـم های اقتصادی با یکدیگر فرق دارند. این تفاوتها، تاثیر مستقیم بر نوع سیستم مدیریت منابع انسانی مورد استفاده در این کشورها خواهد گذاشت.نوع مطلب : مهندسی صنایع، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:51 ق.ظ

You said it perfectly.!
canadian pharmacy viagra drugs for sale in canada canadian medications, liraglutide northwest pharmacies in canada order canadian prescriptions online top rated canadian pharmacies online global pharmacy canada canadian prescription drugstore online canadian pharmacy discount canadian pharmacies
دوشنبه 3 تیر 1398 09:29 ق.ظ

Regards, A lot of posts.

cialis 5 effetti collaterali viagra vs cialis cialis generico en mexico cialis mit grapefruitsaft canadian discount cialis cialis tadalafil cialis great britain cialis tadalafil click here cialis daily uk cost of cialis cvs
یکشنبه 2 تیر 1398 05:31 ب.ظ

Wonderful content. Kudos.
cialis 20mg buying cialis on internet cialis rckenschmerzen cialis for daily use when will generic cialis be available cialis baratos compran uk cialis 5mg cialis venta a domicilio free generic cialis buy cialis uk no prescription
شنبه 1 تیر 1398 09:53 ق.ظ

You stated this really well!
cialis authentique suisse cialis soft tabs for sale import cialis free generic cialis acheter du cialis a geneve cialis para que sirve buying cialis overnight buy name brand cialis on line cialis cipla best buy cialis rckenschmerzen
جمعه 31 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

Reliable advice. Thank you!
cialis daily new zealand cialis for sale south africa click here take cialis sublingual cialis online estudios de cialis genricos cialis generico lilly generic cialis pro enter site natural cialis cialis 5mg prezzo di cialis in bulgaria
جمعه 31 خرداد 1398 02:12 ق.ظ

You have made your position quite clearly!.
fast cialis online enter site very cheap cialis buy cialis sample pack look here cialis order on line wow cialis 20 cialis online cialis 5 mg buy low cost cialis 20mg cuanto cuesta cialis yaho comprar cialis 10 espa241a
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:43 ب.ظ

Truly lots of terrific material!
cialis 5 mg para diabeticos cialis canada on line are there generic cialis where to buy cialis in ontario cialis wir preise cialis per paypa cialis purchasing cialis prezzo di mercato dose size of cialis cialis prezzo di mercato
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:23 ق.ظ

Many thanks. Good stuff!
buying cialis in colombia buy cialis sample pack cialis qualitat cost of cialis cvs cialis diario compra cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg cost discount cialis are there generic cialis cialis dose 30mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:53 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis dosage amounts cialis pills in singapore cialis generico viagra vs cialis wow look it cialis mexico cialis official site cialis for sale south africa generic cialis at the pharmacy generic cialis pro generic cialis at the pharmacy
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:19 ق.ظ

Regards. I value this.
cialis rckenschmerzen cialis dosage amounts cialis tablets australia cialis dose 30mg india cialis 100mg cost cialis patentablauf in deutschland only best offers 100mg cialis acheter cialis meilleur pri generic cialis pro viagra vs cialis
شنبه 25 خرداد 1398 03:35 ب.ظ

You revealed it fantastically!
cialis 20 mg effectiveness enter site natural cialis generic cialis soft gels cialis 200 dollar savings card buy cialis sample pack fast cialis online cialis dosage amounts cialis generico postepay trusted tabled cialis softabs trusted tabled cialis softabs
شنبه 25 خرداد 1398 01:17 ق.ظ

This is nicely said. !
cialis 20mg prix en pharmacie cialis without a doctor's prescription cialis rckenschmerzen how does cialis work click here cialis daily uk cialis online cialis wir preise generic cialis soft gels cialis 5mg prix enter site 20 mg cialis cost
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:21 ب.ظ

Many thanks. I appreciate it!
il cialis quanto costa order generic cialis online cialis bula buy cialis uk no prescription cialis taglich cialis preise schweiz prix de cialis we recommend cialis best buy cialis pills price each cialis 20 mg effectiveness
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:33 ب.ظ

Wow loads of awesome info!
enter site natural cialis what is cialis import cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis tadalafil online cialis kaufen bankberweisung cialis without a doctor's prescription we choice cialis uk cialis great britain cialis e hiv
شنبه 18 خرداد 1398 01:36 ق.ظ

Whoa quite a lot of fantastic tips.
cialis en 24 hora buying cialis in colombia cialis mit grapefruitsaft canadian discount cialis cialis free trial buying cialis on internet cialis 5mg prix free generic cialis venta cialis en espaa cialis rezeptfrei sterreich
جمعه 23 فروردین 1398 03:01 ب.ظ

Awesome info. Appreciate it!
canada medications cheap canadian pharmacies that are legit is trust pharmacy in canada legitimate trust pharmacy canada canadian pharmacy online 24 canadian pharmacies that ship to us canadian discount pharmacies in canada pharmacy canada the best canadian online pharmacies canadian pharmacies without an rx
پنجشنبه 22 فروردین 1398 12:52 ق.ظ

Regards. I appreciate this.
canadian online pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies are canadian online pharmacies safe cialis from canada prescriptions from canada without trust pharmacy of canada canada medication list drugs for sale in uk canadian pharmacy cialis canadian pharmacies without an rx
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر